Skákanie do výšky že je tanec? Prečo nie? Iný kraj, iný mrav.

Autor: Emília Bihariová | 6.2.2018 o 19:30 | (upravené 6.2.2018 o 20:26) Karma článku: 2,97 | Prečítané:  812x

Je hlboká tmavá noc. Mesiac ešte nevyplával spoza mračien, keď sa s Ulelou vydávam na cestu. Johana nebol doma a tak som uhovorila jeho mladú ženu, aby sme šli okukať nočné svadobné tance u neďalekých susedov.

Ešte som žiadne tance nezažila a svadobné už vôbec nie. Každý týždeň síce fičia zábavy v centre, ale od mojej chatrče sú príliš vzdialené. Tie svadobné sa odlišujú tým, že sa dohrávajú v domácnosti ženícha, pričom štýl tancovania mladých je ten istý ako na akejkoľvek inej miestnej zábave.

Datogskí pastieri pri tanci skáču do výšky, tak ako ich omnoho známejší príbuzný náprotivok Masajovia. V Tanzánii sú to tieto dve etniká z pomedzi všetkých 120, ktoré majú práve takýto spôsob ‘ľudového‘ tanca.

Muži a ženy sa na svadbe veselia cez deň, noc však patrí mladým. Súčasťou mládežníckej skupiny sú slobodné dievčatá, ktorých vek sa pohybuje okolo trinásť, maximálne šestnásť rokov. Sedemnásťročné dievča by ste medzi slobodnými mohli hľadať s lupou, keďže všetky sú vydaté. Istý nepomer však badať pri opačnom pohlaví. Nechýbajú síce slobodní mládenci, ale ani ženatí! Majú nárok chodiť medzi mládežníkov, pokiaľ im nevyrastú ich vlastné deti a nezačnú sami chodiť na akcie takéhoto druhu. Ženatý muž má nevýslovnú voľnosť, z akcie sa domov prikráda nad ránom, kde ho poslušne čaká doma manželka. Žiadnu otázku typu: „Kde si bol doteraz?“ si nemôže dovoliť. Jej manžel ju ňou však kedykoľvek môže častovať. 

Vlečieme sa spletitými chodníčkami. Sem-tam zavadím o nejaký košatý krík, pričom sa snažím vyhýbať kalužiam blata. Zrazu nás v tme obkolesí skupina mužov zavinutých v dekách. Týčia sa nado mnou ako tajomné pahýle. Som jemne vyplašená, pretože im z toho módneho outfitu svietia len oči a neviem ich identifikovať. Hlasy však mnohých prezrádzajú. Hneď sa cítim istejšie, krok sa mi spevní a ani si nevšimnem, že Ulelu vytlačili za seba. Začali unisono spievať, ani čo by čarovným prútikom niekto šľahol a nabehli mi zimomriavky. Silné jasno prenikavé hlasy sa nesú povetrím, zatiaľ čo sa mesiac začína drať spoza opony. Naprávajú si všetky svoje čačky: červeno-bielo náhrdelníky, mosadzné náramky a tí zámožnejší sa pýšia aj akýsimi koženými ozdobami s mosadznými plieškami na lýtkach.

A tanec? Ten treba zažiť. Muži sú akoby v tranze, vydávajú desivé zvuky, dychčia, fučia zoradení v rade. Do tohto rytmu zvukov skáču dvaja sólisti s palicami v ruke a zároveň hrajú na ústnej harmonike. K nim sa približujú skákajúc v dvojiciach alebo v trojiciam dievčatá zahalené v čiernej látke, cinkajúc ťažkými mosadznými náhrdelníkmi a medenými obručami na nohách. Najvytrvalejšie dievča ostáva a vytvára tak s náprotivkom pár. Čím dlhšie vydrží, tým viac sa stupňujú zvuky, tlieskanie a hulákanie mužov nastúpených v rade za nimi. Ak už dievča nevládze, stiahne sa a nahradia ho ďalšie.

 

Neskutočné divadlo, pri ktorom mesiac osvetľuje mužské atletické telá, ktoré akoby sa nevedeli unaviť. Pohľadmi si tanečníci vymieňajú sympatie, naznačujú, kto o koho má záujem. Už sa teším, ako sa ráno spýtam Utagnur, slečny v našej domácnosti, ktorý u nej túto noc zabodoval.

Riešiť si svoju výskumnú tému vzdelávania a jeho vplyv na tradičný pastiersky život polo-nomádov by sa na prvý pohľad mohlo zdať fádne. V teréne sa však snažím pochopiť inakosť Datogov, čo si vyžaduje s nimi žiť, fungovať a byť jednoducho jednou z nich. Tam na scénu prichádza mozaika zaujímavých príhod z bežného života, ako napríklad taký tanec, ktorý však ani zďaleka nie taký bežný ako u nás doma.

(Z výskumného denníka etnológa)​

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: V akom stave sú slovenské autobusy, ak ich nepustia do Rakúska

Aká je kvalita autobusov na cestách.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Majstra populizmu nemá kto nahradiť

Skutočný talent vie škodiť aj z opozície.


Už ste čítali?